Texase mootorsaemõrvad

The Texas chain saw massacre / USA, 1974
Rež: Tobe Hooper

Linastub

R
00:00

“Before Haloween.... Before Friday The 13th.... Before Scream.... There Was The Saw.”

Üks kõigi aegade parimaid õudusfilme tähistab tänavu sügisel oma neljakümnendat juubelit. Väärt ja pidulik põhjus, miks seda taiest taas suurelt ekraanilt vaadata.

Ameerika filmitegija Tobe Hooperi teisest täispikast mängufilmist, mida kamp entusiastlikke noori tegi 1973. aasta tapvalt palaval suvel 40 päeva järjest, ei pidanud tulema mingi eriline kassa- ega kultusfilm. Napilt 100 000 dollariga üles võetud indie-filmist hakati aga juba esimesel kinonädalal rääkima kui erilisest, uskumatult õõvastavast ja realistlikust linateosest, mis tegi sellest kultusobjekti mitte ainult õudusfilmi žanris, vaid kogu kinokunsti ajaloos. Esimest korda kutsuti sõltumatu õudusfilm ka Cannes’i filmifestivalile, kust see isegi auhinna noppis. Tundus, et mingi barjäär “madalaks” peetud õudusfilmi ja “kõrgemalseisva” arthouse-žanri vahel oli sellega ületatud...

“Teksase mootorsaemõrvade” idee sündis Hooperil majapidamistarvete kaupluses, kui tema pilk jäi peatuma bensiinimootoril töötaval sael. Tuluke lõi mehe peas põlema ning töö võiski alata.
Filmitegijad ja filmis osalenud on meenutanud, et võtteplatsil oli pidevalt tunda higi ja vere lõhna. Seda tänu väga palavale suvele ning peaosalisele, legendaarset Leatherface’i kehastanud Gunnar Hansenile, kes sageli ei saanud vahetada ei riideid ega oma nahkset näokatet. Kriitikud hoidusid filmi positiivselt arvustamast senikaua, kui filmikriitik Red Rex avaldas kiitva artikli ja nimetas selle aasta parimaks õudusfilmiks. Kartes rongist maha jääda, hakkasid peagi tema arvamust jagama ka teised.
Hooper lootis filmi realiseerida ilma vanusepiiranguta, kuid talle üllatuseks keelati see paljudes riikides sootuks ära, sh Suurbritannias ja Austraalias. Režissöör ise jõudis oma legendaarseima filmikangelase juurde tagasi 1986. aastal, mil tegi “Mootorsaemõrvadele” koomiliselt mõjuva järjeloo. Tänaseks ei jõua enam selle filmi eel- ja järellugusid üles loetleda, aga ükski neist pole jõudnud ligilähedalegi originaali tummakstegevalt õõvastavale atmosfäärile.

Helmut Jänes
 

Treiler

Kestus 1h 23'
Keel inglise
Osatäitjad Marilyn Burns, Allen Danziger, Gunnar Hansen
Stsenarist Kim Henkel, Tobe Hooper
Produtsent Tobe Hooper, Lou Peraino
Tootja Vortex
Maailma müük MPI Media
Programm Fookuses: Tobe Hooper

R, 25.04.

00:00 - Big Hall

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi