Surmalaager 731

Hei tai yang 731 / Hiina / Hongkong, 1988
Rež: Tun Fei Mou

Linastub

R
22:00

1988. aastal valminud Hongkongi ja Hiina koostöös valminud linateos “Surmalaager 731” (Men Behind the Sun) on esimene osa lõpetamata triloogiast, mis käsitleb jaapanlaste poolt sooritatud genotsiidi hiinlaste vastu Teise Maailmasõja eel ja ajal. Kui triloogia autor, taivani päritolu režissööri Tun Fei Mou 1995. aasta teos “Must päike 2” (linastus ka HÕFFil 2009. aastal) kujutas ühte verisemat ja mõistusevastasemat vägivallaakti inimsoo vastu 1937. aastal Nankingi linnas toimunud 300 000 tsiviilelaniku elu nõudnud veresauna kaudu, siis triloogia esimene film kujutab hirmutava detailsusega jaapanlaste bioloogilise relva katsetusi vene ja hiina sõjavangide peal kurikuulsas piinalaagris “731”.

Varem peamiselt põnevikke, õudusfilme ja kung fu võitlusfilme lavastanud Tun Fei Mou seitsmes täispikk linateos seisab tänini kõige šokeerivamate filmide esireas ja see on keelatud tänu realistlikelt mõjuvate kaadrite tõttu paljudes riikides. Nn šokumentaali (ingliskeelsest sõnast shockumentary) on hiljem liigitatud samasse ritta, kuhu ka näiteks 1. HÕFFil näidatud itaalia film „Cannibal Holocaust“, just ikka sellepärast, et publikul on raske vahet teha, kas ekraanil toimunu on mängitud või on tegu dokumentaalkaadritega.
Jaapanis tekitas filmi linastus aga niivõrd suure skandaali, et avalikult näidati seda vaid ühel korral ning lavastaja oli tapmisähvarduste tõttu sunnitud ennast varjama.

Tänase päevani tekitab “Surmalaager 731” palju vasturääkivusi. Seda peetakse nii odavamaitseliseks ekspluateerimisfilmiks kui ka ülimalt tõetruuks ajaloo kujutajaks ühest koletuimast episoodist Teise maailmasõja ajal.

Filmi linastusega juhib HÕFF tähelepanu, et äärmusteni viidud piinamine ning inimsusevastased kuriteod pole möödanik, vaid vägagi aktuaalne ning hukkamõistu vääriv nähtus. Traditsiooniliselt eelneb linastusele sõjaajaloolase kommentaar, mis loob linateosele konteksti.
 

Treiler

Kestus 1h 45'
Keel jaapani
Subtiitrid inglise
Osatäitjad Jianxin Chen, Hsu Gou, Linjie Hao
Stsenarist Mei Fei Liu, Wen Yuan Mou, Dun Jing Teng
Tootja Sil-Metropole Organisation
Programm Ekstreem-horror

R, 25.04.

22:00 - Small Hall

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi