Põgenemine New Yorgist

Escape from New York / Suurbritannia / USA, 1981
Rež: John Carpenter

Linastub

L
00:00

“New York City has become the only maximum security prison for the entire country. Once you go in, you don't come out... until today.”

Aastaks 1997 on Manhattan muudetud hiigelvanglaks, kus kolm miljonit kurjategijat vangla piirides oma asju ajada saavad. Õnnetuseks kukub presidendi (Donald Pleasence) lennuk otse kurjategijatele sülle ning sealt näib võimatu pääseda. Valitsus ja erioperatsioonide juht Hauk (Lee Van Cleef) otsustavad presidendi päästmiseks kasutada sõjaveterani Snake Plissken abi (Kurt Russell), kes ka ise oma eksimuste pärast vangis istub. Jäärapäisele mehele, kellel on kõigest peale oma enda vabaduse ükskõik, antakse 24 tundi, et president koos üliväärtusliku informatsiooniga päästa, vastasel korral kaotab ta nii vabaduselootuse kui ka oma elu.

1978. aasta filmiga “Halloween” õudus- ja slasher-filmide ajalugu igaveseks muutnud John Carpenter visandas Watergate’i afäärist inspireeerituna idee tänaseks kultusstaatusesse tõusnud ulmefilmist paberile juba 1970ndate keskel, kuid ei saanud vähese tuntuse ega stsenaariumi liigse sünguse tõttu stuudiolt luba seda filmida. “Halloweeni” ootamatu kassaedu tõestas produtsentidele, et Carpenter oskab vajutada õigeid nuppe, ning vähem kui kuue miljoni dollari eest vändatud ulmekast tuli hittfilm, millest räägitakse õhinal ka veel tänasel päeval.

Kuigi filmi vändanud stuudio peremehed tahtsid Disney filmides osalenud Kurt Russelli asemel meelsamini peaosas näha Charles Bronsonit või Tommy Lee Jonesi, sai just nimelt atleetlikkusest ja seksapiilist plahvatavast Russellist Snake Plisskeni osatäitja ja karakter, kes kirjutas end popkultuuri ajalukku.

Snake seikles ekraanidel veel teistki korda filmis “Põgenemine Los Angelesist” (1996), kuid kahjuks kinodes see teos põrus. Filmimaailmas sahistatakse, et üsna pea võib filmist oodata ka Hollywoodi uusversiooni.

Helmut Jänes
                                                                                                       

Treiler

Kestus 1h 39'
Keel inglise
Osatäitjad Kurt Russell, Lee Van Cleef, Donald Pleasence
Stsenarist John Carpenter, Nick Castle
Produtsent Larry J. Franco, Debra Hill
Tootja Goldcrest Films, AVCO
Maailma müük Park Circus
Programm 80's Coming Back

L, 26.04.

00:00 - Big Hall

Kommentaarid

HÕFFi uudiskiri

Kõige värskem festivali info

Tagasi